Aleksandar Belov - Fan Club i Forum / Александар Белов - Фан клуб и форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

+68
Mila03
Ana va
aazar
даша
malena
darcy
lepotica
Anchika95
mk_snajka
stf385
**Dadi**
bikica
dea
enisa
Zana 200
lucky
arena
Marija5554
sanja444
maja5
Marina
ANA
makisoul
klimt
hipnotic
Liliput
Viktoria
niveaaa
Gea
aurelija
lelakostova
SoleSrbija
Daniela
caci*alex
Maki
Happy
Sanjchi
ica
Зорана
aleksandra
alex_fan
mina_8377
shiny
Tajna
Videna
dederaj
sibilla
beltina
Darija
mace
Rossa
Zora
anata
emili_ja
Lu_Lu13
Sophie
**Reneesme**
Keti
Go Ka
exi
Anuska
MayaOk
Galence
jasmina k
goca-ge
Zoka
сонце
jasna
72 posters

Stranica 1 / 40. 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Next

Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by jasna sri vel 11, 2009 10:44 pm

Sve o Aleksandru objavljeno u medijima.
jasna
jasna
Admin
Admin

Female
Broj postova : 2751
Location : haven
Registration date : 11.02.2009

[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by сонце pet vel 13, 2009 8:32 pm

Za koji minut pocinje intervju s Aleksom na Radio Fortuna. www.radiofortuna. com.mk

A danas je u makedonskom izdanju zutog Sveta izasla reportaza slavlja Aleksovog rodjendana na kome smo mi, drage forumasice odigrale znacajnu ulogu Kad bude izaslo internet izdanje istog, bice postavljeno ovdje. 8)
сонце
сонце
Admin
Admin

Female
Broj postova : 1005
Location : Skopje, Makedonija
Registration date : 13.02.2009

[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by Zoka sub vel 14, 2009 6:37 am

Aleksandar Belov

Karolina Gočeva: Aleksandar je lep, skroman i talentovan
Karolina Gočeva je među malobrojnima koji su u "Operaciji trijumf" kao gosti nastupili više puta. Za makedonski "Svet" ova pevačica izjavljuje da joj je bilo veliko zadovoljstvo da doprinese tom šou-programu i otkriva da joj se Aleksandar sviđa jer je talentovan, skroman i pristojan, kao i da joj se pored njega najviše dopala Nina.

"Aleksandar ima ogroman potencijal. To je zaista lep mladić koji odlično peva, ali je srca većine osvojio skromnošću i veoma lepim vaspitanjem", kaže Karolina. Nije upoznata sa izborom makedonskog predstavnika za pesmu Evrovizije, ali je čula kako je Aleksandar favorit za odlazak u Moskvu.
Zoka
Zoka

Female
Taurus Broj postova : 3544
Age : 37
Location : Strumica
Registration date : 14.02.2009

[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by Zoka sub vel 14, 2009 6:39 am

Nezamenljiv je Toše Proeski

Aleksandar, student Operacije trijumf iz Makedonije, prijavio se za Skopski festival na kome će se predstaviti sa kompozicijom Grigora Koprova.
Aleksandar koji se i ne nada plasmanu na „Evroviziju", na raznim makedonskim forumima već važi za potencijalnog pobednika, te nije isključeno da će baš on pakovati kofere za Moskvu.

- To je bila moja velika želja i zaista sam uzbuđen što ću se pojaviti na Skopskom festivalu. Ipak, ne nadam se pobedi, želim samo da se u najboljem svetlu pokažem makedonskoj publici - kaže pomalo skromno Belov uprkos činjenici da je u Makedoniji stekao veliku popularnost, te ga je po izlasku iz kuće u Skoplju dočekalo preko sedam hiljada fanova...

- I u Operaciji trijumf sam bio favorit, pa nisam pobedio. Ne želim da se opterećujem time. Mada, zaista bi bilo lepo da nas nekoliko iz Operacije trijumf ode u Moskvu, da iznajmimo kuću i živimo zajedno i tamo - kaže kroz smeh Aleksandar koji je ovih dana posetio Beograd, a uskoro će i živeti na relaciji Skoplje - Beograd, te planira da upiše Fakultet organizacionih nauka u Skoplju jer smatra da je diploma u životu veoma bitna. Paralelno sa priprema za festival, radi i na pesmi za prvu kompilaciju studenata Operacije trijumf, a kaže da se najbolje snalazi u pop-roku i baladama.

Njegovu popularnost, i samu pojavu, često su upoređivali sa tragično preminulom makedonskom zvezdom Tošetom Proeskim, ali Aleksandar, koji je poznavao Tošeta, kaže da je on jedan jedini i nezamenljiv.

- Svako bi želeo da dostigne to što je Toše radio, ali niko ne može da ga zameni. Mogu da idem njegovim putem, ali on će ostati jedini čovek koji je uspeo da ujedini ceo Balkan. U Makedoniji su me prihvatili kao Aleksandra Belova. Toše je nezamenljiv. Poštujem ga, slušam njegovu muziku, niko ne može da bude kao on - iskren je Aleksandar.

- Tošeta sam upoznao preko tatinog prijatelja. On je došao u Negotino i bilo mi je veoma drago što sam ga upoznao. Tada se još nisam bavio muzikom. Čuli smo se nekoliko puta telefonom, on mi je ostavljao karte za koncerte. Pre početka Operacije trijumf skupio sam hrabrost da sa porodicom odem na njegov grob. To je sudbina i moram da prihvatim da ga više nema - kaže pomalo tužno Aleksandar.

Nina na izboru u Crnoj Gori
Nina Petković, jedina pripadnica lepšeg pola koja je uspela da se plasira u finale Operacije trijumf, prijavila se na konkurs Radio-televizije Crne Gore, na izbor za pesmu Evrovizije sa pesmom Srce balkansko. Kompoziciju su napisali Slaven Knezović i Minjo Perić.

- Do saradnje je došlo na inicijativu Tončija Huljića koji je u dogovoru sa Emotionom, preuzeo na sebe da takmičare iz te emisije pošalje na Evroviziju. Huljić nas je zvao i pitao imamo li koga u planu jer mu je bilo logično da se Nina prijavi na konkurs kao jedna od najeksponiranijih učesnika i koja je uspela da stigne do finala - kaže Knezović za crnogorske Vijesti.

Ljubav neka sačeka

Po izlasku iz kuće Aleksandar je otkrio da ima pet, šest devojaka, a u međuvremenu se nije uozbiljio.

- Sad sam došao u Beograd i tražim novu listu devojaka (smeh).

Nisam se zaljubio. Izabrao sam karijeru, a ljubav neka sačeka. Sama će doći - kaže on.
Zoka
Zoka

Female
Taurus Broj postova : 3544
Age : 37
Location : Strumica
Registration date : 14.02.2009

[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by Zoka sub vel 14, 2009 6:41 am

Ostvario sam san!

Dečko specifičnog osmeha, šarmantni Aleksandar Belov iz Makedonije na neki način je obeležio nedavno završeni serijal "Operacije trijumf".
Aleksandar je iz nedelje u nedelju bio favorit publike sa najviše osvojenih glasova. On je za naš časopis pristao da sumira utiske posle tri meseca provedenih u Akademiji.

Da li si razočaran što nisi pobedio, s obzirom da si tokom celog serijala bio glavni favorit publike?
Zar stvarno mislite da ne mogu da budem zadovoljan svime što sam postigao? Celog života sam sanjao da mi se desi ovako nešto. Ostvario sam svoj san, postao sam muzička zvezda, pevao sam pred ljudima koji su uzvikivali moje ime, dobiću pesmu, ići ću na turneju... Pored svega toga potpuno je nevažno da li sam pobedio ili nisam.

Posle tri meseca provedena u Akademiji svi su te poredili sa Tošetom Proeskim, što zbog temperamenta, što zbog načina pevanja...
Toše je bio najveći umetnik sa ovih prostora i to će, bar za mene, zauvek i ostati. Što se tiče tih poređenja, mogu da kažem da mi je čast, ali takođe i veliko opterećenje. Tokom svoje karijere ću se truditi da ostavim lični pečat, jer nijedna kopija nije napravila uspeh.

Hrvatska "TV Nova" je napravila grešku u objavljivanju brojeva telefona za glasanje tako da su tvoji glasovi išli Nini Petković...
Čuo sam za to, ali se ne ljutim. Produkcija "Emotion" omogućila mi je sve ovo tako da ne bi bilo fer da reagujem na bilo kakav način. Ko radi, taj i greši. Sve sam im oprostio.

Da li ćeš se zbog karijere možda preseliti u Beograd ili ćeš ostati u Makedoniji?
Radiću sve što mi kažu (smeh)... Voleo bih da ostanem u Makedoniji.
Zoka
Zoka

Female
Taurus Broj postova : 3544
Age : 37
Location : Strumica
Registration date : 14.02.2009

[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by goca-ge sub vel 14, 2009 11:38 pm

Makedonska muzicka mreza

13. февруари 2009.

Евровизиска журка за паметење

Синоќа, во весела и славеничка атмосфера во скопскиот клуб Хард Рок се одржа Евровизиска журка, во организација на евровизиските фанови ОГАЕ Македонија. Присуствуваа речиси сите пејачи кои следниот викенд ќе ги видиме на сцената на домашниот евровизиски избор Скопје 2009, а некои и запеаја.

Многу од пејачите ги пееа познатите евровизиски хитови. Така Калиопи ја пееше Марија Магдалена, Андријана Јаневска - Молитва, Верица Пандиловска – Ватерло..., а пееа и Наде, Ана Симоновска, Дејан Трифуновски, Јане Дулимагловски, Костадин Папа, Филип Јордановски, Амир Ибраимовски...

Наум Петрески на забавата пристигна со двете ќерки, а пристигнувањето на новиот поп-идол Александар Белов, некаде пред полноќ, предизвика големи овации и возбуда кај неговите обожавателки, што само го потврди фактот колку е обожаван кај помладата генерација, која беше и најбројна во преполниот клуб.

Stavljajte datum da bi se zapazila hronologija
goca-ge
goca-ge

Female
Broj postova : 2034
Location : Skoplje
Registration date : 14.02.2009

[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by goca-ge ned vel 15, 2009 12:04 am

ОГАЕ Македонија, oficijalni sajt ljubitelja eurosonga

..... Александар Белов не отпеа песна (поради тоа што неговата ЕМОТИОН продукција не му дозволи) но сепак тој со сета сила се обидуваше да ги отпее сите хитови и успеа во тоа. Особено на Shake it стана и одлично заигра.Тогаш скоро сите можа да го видат и чујат (Слика подолу). А сега преку слики погледнети ги случувањата.

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите 52936081

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите 00000u

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите 2

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите 21038400
goca-ge
goca-ge

Female
Broj postova : 2034
Location : Skoplje
Registration date : 14.02.2009

[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by Gost ned vel 15, 2009 12:13 am

u drustvu se ne sapuce :D :D :D

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by Zoka ned vel 15, 2009 12:27 am

aleksandrica voli belova je napisao/la:u drustvu se ne sapuce :D :D :D


:120:
Zoka
Zoka

Female
Taurus Broj postova : 3544
Age : 37
Location : Strumica
Registration date : 14.02.2009

[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by jasmina k ned vel 15, 2009 1:24 am

....i dalje nosi ninin prsten....

jasmina k

Female
Leo Broj postova : 543
Age : 38
Location : Srbija
Registration date : 13.02.2009

[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by jasna ned vel 15, 2009 1:44 am

e, jedna je Nina :)
jasna
jasna
Admin
Admin

Female
Broj postova : 2751
Location : haven
Registration date : 11.02.2009

[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by goca-ge ned vel 15, 2009 2:47 am

Zna li neko kojoj televiziji daje intervju
goca-ge
goca-ge

Female
Broj postova : 2034
Location : Skoplje
Registration date : 14.02.2009

[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by goca-ge ned vel 15, 2009 3:09 am

goca-ge
goca-ge

Female
Broj postova : 2034
Location : Skoplje
Registration date : 14.02.2009

[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by goca-ge ned vel 15, 2009 3:14 am

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Vest

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Vest-1

Svet:

Aleksandar Belov, iako izminatiov period bese vo karantin, poradi site virusi sto vladeat vo zemjava, na zadovolstvo na svoite obozavateli, se pocesto moze da se vidi na javnite slucuvanja. Vo nedelata na 8mi fevruari diskotekata " Koloseum " bese prepolna od prijateli, kolegi i obozavateli na Belov, koi dojdoa da mu go cestitaat 22-ot rodenden. Okolu 23 casot prijatelite na Aleksandar i mnogubrojnite negovi fanovi pristignuvaa vo diskotekata, nekoi bez, a nekoi so golemi podaroci. Megu gostite koi dojdoa na rodendenskata zabava gi zabelezavme: Aleksandra Pileva koja pristigna so svojot soprug, Bojana Atanasova koja ja promovirase svojata nova frizura, Vrcak, " Parketi ", momcite od "DNK", Helena, Beni, Nora i Radica koi dojdoa solo i odlicno se zabavuvaa na zurkata. Belov, vidno raspolozen, uzivase vo svojata rodendenska zurka, nazdravuvajki so site prisutni. Belata rodendenska torta na koja bese ispisano " Sreken rodenden Aleksandar ", stigna na separeto na Belov okolu 2 casot po polnok. Otkako gi duva svekickite, prvoto parce orta go presece za sebe, a ostanatiot del bese podelen megu site prisutni. Za raspolozenieto da se krene uste povekje, Belov go zede mikrofonot i zaedno so Nade ja ispea poznatata "Volim osmeh tvoj" , od legendata i idolot- Tose Proeski. Nie Belov go zaprasavme koj mu e najdrag podarok, a toj kaza: "Sto znam, ne sum gi ni videl uste, no najdrago mi bese sto moite prijateli mi organiziraa vakva zurka, i toa sto dojdoa site moi kolegi i obozavateli. Sigurno nieden drug podarok nemoze da go zameni toa cuvstvo". Vo sabotata koga vsusnost bese tocniot datum na negoviot rodenden, doznavme deka Ace bil gostin vo emisija na MTV, no podocna so brat mu i bliskite prijateli, vo domasna atmosfera go odbelezale rodendenot. Go potprasavme zosto ne prisustvuvaa kolegite od Operacija Triumf i dali site mu go cestitaa rodendenot, a Belov ni odgovori: "Tie ne mozea da prisustvuvaat poradi svoite obvrski sto gi imaat vo momentov, no site mi cestitaa. Rodendenot so niv kje go proslavam najverojatno utre, koga zaminuvam za Belgrad". Inaku, site sredstva sto bea sobrani od vleznicite vo diskotekata i sredstvata na site onie sto doniraa na daden telefonski broj, se nameneti za humanitarni celi za Domot za deca so posebni potrebi vo Demir Kapija. Belov kaza deka za toj grad go vrzuvaat posebni spomeni, bidejki tamu pominal golem del od svoeto detstvo. Toj vo ponedelnik zaminuva za Belgrad, kade sto kje ja vezba koreografijata za pretstojniot Izbor za pesna na Evrovizija i se vraka vo sreda. Nie mu posakuvame da mu se ispolni i ovaa rodendenska zelba!
Edit. Belov za rodendenskata zurka potrosi nekolku iljadi denari. Najmnogu se piese sampanjsko, votka, viski, a rodendenskata zabava traese do 4 casot nautro.
goca-ge
goca-ge

Female
Broj postova : 2034
Location : Skoplje
Registration date : 14.02.2009

[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by goca-ge ned vel 15, 2009 3:17 am

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Index.php

Ispravka, evo celog skena
goca-ge
goca-ge

Female
Broj postova : 2034
Location : Skoplje
Registration date : 14.02.2009

[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by goca-ge ned vel 15, 2009 3:25 am

Naj momce

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Taa01
Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Taa02Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Taa03
Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Taa004Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Taa005
goca-ge
goca-ge

Female
Broj postova : 2034
Location : Skoplje
Registration date : 14.02.2009

[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by Galence ned vel 15, 2009 2:22 pm

Imalo nesto vo Vest za Aleksandar koj im go svrte vnimanieto na site prisutni vo HR ama mislam Anuska ke go postavi i ovde jas samo prerskazuvam procitano. :lol: :lol: :lol:
Galence
Galence

Female
Leo Broj postova : 1790
Age : 45
Location : /
Registration date : 14.02.2009

[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by MayaOk pon vel 16, 2009 12:09 am

Evo videa koje imam sa A1 Exclusive...goca-ge je vec postavila neka ali ih ja ne mogu otvoriti, pozdrav svima :107:

http://www.exclusive.com.mk/article_item.asp?artid=10759
After Party na Operacija Trijumf

http://www.exclusive.com.mk/article_item.asp?artid=10882
Ladies Night so Aleksandar Belov

http://www.exclusive.com.mk/article_item.asp?artid=10995
Intervju so Aleksandar Belov

http://www.exclusive.com.mk/article_item.asp?artid=11623
Aleksandar Belov - Naj momce

http://www.exclusive.com.mk/article_item.asp?artid=11884
Anketa: Sto mislat poznatite za Aleksandar Belov

http://www.exclusive.com.mk/article_item.asp?artid=11935
Vo detskoto S.O.S. selo

http://www.exclusive.com.mk/article_item.asp?artid=12109
Rodendenot na Aleksandar Belov
MayaOk
MayaOk

Female
Broj postova : 190
Location : Skopje, MKD
Registration date : 15.02.2009

[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by Anuska pon vel 16, 2009 1:10 am

uste edno intervju na alex....
....koe go najdov na nezvanicniot OT sajt (izvor: Svet - Makedonija)
ALEKSANDAR: Prije svega zelim da naglasim da sam se prijavio na
Akademiju da bih se predstavio u najboljem svjetlu i mislim da sam u
tome i uspio. O pobjedi sam razmisljao koliko i svi, tako da me glasovi
koji su stizali nisu pretjerano ohrabrivali. Zadovoljan sam svime sto
sam postigao. Ostvario sam svoj san, postao sam muzicka zvijezda,
pjevao pred ljudima koji su uzvikivali moje ime, dobicu pjesmu, ici cu
na turneju..Pored svega potpuno je nevazno da li sam pobjedio ili nisam.
SVIJET: Kakvu biste karijeru voljeli da imate nakon "OT" ?
ALEKSANDAR:
Mislim da su svi vidjeli sta najbolje pjevam, a to je pop. Sjetite se
samo kako sam pjevao U2 (smijeh). Mislim da je publika u tim trenucima
prebacivala na drugi kanal (smijeh).
SVIJET: Oni koji su pazljivo pratili sou tvrde da se Aleksandar zaljubi u Ninu?!
ALEKSANDAR:
Sve djevojke koje su mi se dopadale su, jedna po jedna ispadale. Na
kraju su ostale samo Ana i Nina, a posto je Ana vec bila zauzeta, jer
je pola Akademije zaljubljeno u nju, morao sam da se okrenem Nini.
Salim se naravno. Nina mi je draga prijateljica i nista vise od toga...
SVIJET: Imate li ozbiljnu vezu u svojim zemljama?
ALEKSANDAR:
Nemam djevojku tako da mogu da se ponasam kao mangup, nema ko da mi
zamjeri (smijeh). Postoji djevojka koja mi se svidja, ali necu u
novinama da pricam o intimi, ne volim to. Kada nisam bio poznat i kada
sam slusao javne licnosti kako se hvale na sva usta koliko djevojaka su
imali, bilo mi je muka...
SVIJET: Kakvi su vasi utisci o kolegama?
ALEKSANDAR:
Meni su svi dragi i nikada nisam osjetio potrebu sa s nekim ulazim u
svadju. Mozda je to i do mene, inace u zivotu ne volim da vice, tako su
me vaspitali. Mozda bi bilo bolje za mene da nekad pokazem zube
(smijeh).
SVIJET:Pored svih fantasticnih nastupa, ipak ce ostati onaj Aleksandrov sa "Tajno moja"?!
ALEKSANDAR:
Htio sam da napustim Akademiju bas zato sto sam tu pjesmu lose
otpjevao, Moja omiljen apjesma, moj omiljeni pjevac i jos na mom
maternjem jeziku, i ja to odradim katastrofalno. Tda je malo falilo da
odem. Nastupila je kriza, ali srecom sam izasao iz nje na pravi nacin!
SVIJET: Da li ces se zbog karijere preseliti u BG?
ALEKSANDAR: Radicu sve kako mi kazu (smijeh)...Mada, volio bih da ostanem u Makedoniji! 0
SVIJET: S kojim kolegama biste sada voljeli da saradjujete?
ALEKSANDAR:
Pjevao sam sa mnogo, mnogo pjevaca, velikih imena tokom OT. Moram da
izdvojim nastup sa Sakisom...Bila bi mi velika cast i zadovoljstvo da
pjevam sa Karolinom Gocevom, nasom velikom zvijezdom. Nastup sa Eminom
me mnogo uznemirio(smijeh). Eto sa njima bio volio da saradjujem.
Anuska
Anuska

Female
Virgo Broj postova : 1108
Age : 35
Location : Skopje, Macedonia
Registration date : 14.02.2009

[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by Anuska pon vel 16, 2009 1:12 am

""Vest"


НОВАТА МАКЕДОНСКА ПОП-SВЕЗДА АЛЕКСАНДАР БЕЛОВ
Поради кариерата љубовта ќе почека
Секоја од балканските поп-sвезди на "Операција Триумф" на свој начин ме фасцинираше, но најголем впечаток ми остави заедничкиот настап со Каролина, кога ми се исполни дамнешната желба да пеам со неа

Александар Белов, македонскиот финалист во реалното шоу "Операција Триумф" за кусо време ја освои публиката, која секој понеделник, до неодамна, стискаше палци и гласаше за неговите настапи во Белград. Фаворитот на публиката кој, за жал, не победи на крајот, и одблизу изгледа исто онака како и на телевизија. Едноставен, спонтан, со карактеристична насмевка. Додека разговара, те гледа в очи. Не крие дека му годи популарноста, но и дека се уште не е свесен колку, всушност, е популарен. В недела ќе наполни 22 години, па во дискотеката "Колосеум" му подготвуваат голема роденденска журка. Интервјуто со него го правевме завчера во едно скопско кафуле.
* Вистина ли е дека ќе се селиш во Белград?
- По завршувањето на шоуто, од Неготино се преселив во Скопје. Засега сум тука. А дали ќе се преселам во Белград, тоа зависи од обврските.
* Како дозна за "Операција Триумф"? Што очекуваше откако се пријави?
- За "Операција Триумф" дознав преку телевизиска реклама, се пријавив, но немав целосно јасна слика за какво шоу станува збор. Знаев дека ќе има голема конкуренција, затоа што аудицијата се одржуваше во пет земји. Сфатив дека имам шанса да се промовирам. А што очекував? Си реков, ќе биде супер ако останам две - три недели.
* Но ти остана до крај, речиси четири месеци. И додека беше во изолација, ти стануваше многу популарен. Како се носиш со сето тоа?
-По четири месеци изолација, веќе на крајот едвај чекав да излезам од Академијата. Чувството на слобода, сепак, е поубаво. Знаев дека публиката ме поддржува, но не знаев колку многу луѓе ме засакале во текот на шоуто. Малку ми е чудна целата таа популарност, луѓето ме застануваат на улица да се фотографираме, сакаат да се поздрават и да се запознаат со мене. Убаво е сето ова што ми се случува.
* Каков ти беше животот пред "Операција Триумф"? Како ти е сега?
- Јас сум од Неготино. Завршив Средното музичко училиштево Битола. Живеев со и за музиката. Настапував на некои домашни фестивали, како "Канео фест", на тинејџерскиот фестивал "Мега бит" во Битола и летово пеев на "Радискиот фестивал" во Охрид. Но тука немаше некој голем успех. По "Операција Триумф", животот ми се смени за 180 степени и сега се е поинаку. "Операција Триумф" ми даде голема шанса, за кратко време ме запозна милионска публика, што е сон на секој пејач и музичар.
* Имаш ли девојка?
- Немам. Во следниот период кариерата ќе ми биде на прво место, а за љубов има време!
* На 13-те гала-вечери и беше фаворит на публиката. На крајот победи Аднан Бабаиќ. Мислиш ли дека е неправедно, откако многумина коментираа дека тој подобро пее фолк-музика. Ја заслужи ли Аднан победата?
- Многу ми значеше што бев фаворит на публиката 13 недели по ред, но, искрено, сите финалисти имаа шанса за победа. Победи Аднан, затоа што во полуфиналето и финалето доби најмногу гласови. Не би рекол дека е неправедно. Сепак, публиката го имаше последниот збор. Кој и да победеше од петте финалисти, ќе беше во ред.
* Им се налути ли на организаторите по скандалот со хрватската телевизија "Нова", кога твоите гласови отидоа кај Црногорката Нина? Можеби тоа беше намерно?
-Јас бев подготвен дел од гласовите за мене да и ги подарам на Нина во секое време! Се шегувам. Не им се лутам, кој работи тој и греши, и не верувам дека било намерно.
* Со никого не се скара на Академијата, па дури ни со Даниел, кој беше најконфликтната личност.
-Јас сум таков, не се карам со никого, а на секоја провокација одговарам со насмевка..
н. Во кого се вљуби? Во Нина, Ана или во Милица?
- Па во сите три по малку.
* Кој од водителите ти беше најсимпатичен? Николина Пишек знаеше и навредливо да се шегува. Ти пречеше ли тоа?
- Секој од водителите беше посебен на свој начин. Кон мене беа коректни и на сцената и зад неа. За Николина можам да кажам дека е прекрасна личност и, заедно со Милан Калиниќ се мои омилени водители.
* Пееше со sвезди како Борис Новковиќ, Дадо Топиќ, Каролина, Сакис, Марина Перазиќ, Емина Јаховиќ. Кој ти остави впечаток и зошто?
-Пеев со sвезди кои до пред четири месеци ми беа идоли и кои мечтаев да ги запознаам. За време на настапите и на пробите сите беа позитивни, пријателски расположени и многу ми помагаа. Секој од овие познати пејачи на свој начин ме фасцинираше, но најголем впечаток ми остави заедничкиот настап со Каролина, кога ми се исполни дамнешната желба да пеам со неа.
* Мислиш ли дека на жирито, понекогаш, не му беше мило што не може да те седне на клупата за номинација?
- За тоа што немаа шанса да ме номинираат, уште еднаш и благодарам на публиката.
* Малку падна во депресија по песната од Тоше "Тајно моја". Тогаш те фати криза и сакаше да си одиш. Колку ти беше оптоварување тоа што мораше да испееш една од потешките песни на Тоше, а публиката да очекува од тебе да бидеш како него?
-Како што кажа господинот Тончи Хуљиќ, никој не може да биде како Здравко Чолиќ или како Оливер Драгоевиќ ниту, пак, како Тоше. Ќе се трудам да изградам свој препознатлив стил. А што се однесува до изведбата на песната "Тајно моја", на секој пејач може да му се случи грешка. Добро е што мене ми се случи во средина на шоуто, па имав доволно време да се докажам како пејач до крајот.
* По овој настап, Исмета Крвавац, револтирана, те критикуваше. Ти се воздржа од коментар. Мислиш ли дека Исмета претера?
-"Операција Триумф" е шоу, а жирито, кое беше составено од големи професионалци, има свое мислење, па така очекував критика. На секоја гала-вечер сите учесници добиваа и лоши и добри критики, па и јас не бев исклучок.
* Директорот на Академијата и беше наклонет на Ана Бебиќ, Исмета на Аднан, Марина на Даниел, а Тончи на Игор Цукров. Тебе те сакаше публиката. Ти недостигаше ли македонски претставник во жирито?
- Македонија и Црна Гора немаа свои претставници ниту во жирито, а ниту на сцената како водители, па ќе те излажам ако ти кажам дека по малку ми недостигаше тоа... Но публиката, која е најважна, беше со мене.
* Какви се плановите за понатаму?
-Пред се, настапот на националниот Избор за Евровизија, па турнеја со "Операција Триумф", за која не можам уште да прецизирам кога ќе почне, и кон крајот на годината, здравје Боже, прв албум.
* Како течат подготовките за домашниот Избор за песна на Евровизија? Очекуваш ли победа?
-Се подготвувам секојдневно за настапот, тоа ми е приоритет во моментов. Чувствувам дека и должам на македонската публика убав настап. Што се однесува до победата, секој што учествува, се надева на победа. Нека победи најдобрата песна! Јас ќе настапам со песна на Григор Копров "Застани, солзи избриши", за која аранжманот го направи Владимир Дојчиновски. На сцената ќе бидат три танчарки од Белград кои настапуваа на "Операција Триумф" со мене.
Anuska
Anuska

Female
Virgo Broj postova : 1108
Age : 35
Location : Skopje, Macedonia
Registration date : 14.02.2009

[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by Anuska pon vel 16, 2009 1:13 am

Александар Белов: Во моето Неготино ме пречекаа како крал
Autor: „Свет“

Objavljeno: 09.02.2009 12:54


Александар Белов момчето што ја направи горда и среќна цела Македонија деновиве наголемо се подготвува за македонскиот избор на песна за “Евровизија“. Белов кој моментално престојува во Скопје, во стан под кирија, понекогаш “тркнува“ до Неготино, кај неговите, но поголемиот дел од времето го поминува тука, поради сите обврски. По, големиот интерес на нашите читатели да дознаат нешто повеќе за својот миленик, екипата на “Свет“ го посети Белов во неговиот привремен дом. Дали има план да си купи сопствен стан тука или во Белград и кога би се случило тоа, Александар ни откри: “Точно е дека живеам во Скопје, но живеам и во Белград поради обврските, така што здравје, има време, ќе биде се, не може одеднаш и станови и автомобили“, весело заврши Белов. 
Импресиите од Операција Тријум уште се свежи, па неодминливо беше да проговри за тоа: “Не знаев дека толку многу сум популарен. Во моето Неготино ме пречекаа како крал (се смее)! Сите се горди на мене и тоа ми е многу драго, ми честитаа искрено за успехот што го постигнав и што ја претставив Македонија најдобро што знам. Дружењето ми недостигаше додека бев во шоуто и сега откако се вратив, секоја слободна минута ја користам за да бидам со своите најблиски, со семејството, со пријателите“. 
Кога зборувавме за неговата кариера, за настапот на “Евровизија“ и за големиот број обожавателки, немаше прашање на кое не сакаше да одговори, ама кога го прашавме за љубовта, еве што ни кажа: “Љубовта ќе мора да почека, бидејќи во наредниов период повеќе ќе му се посветам на градењето на мојата музичка кариера. Слободен дечко сум можам да контактирам со сите обожавателки“. 
Потоа ни нагласи дека овој период интензивно се подготвува за изборот на песна за “Евровизија“, велејќи: “За домашниот избор максимално се подготвувам, но сепак, немам онолку време колку што посакував да имам. А мојата желба е најдобро да се претставам пред мојата публика, која на домашниот терен е најмногубројна“, притоа одбегнувајќи да ни ги открие деталите за настапот.
На прашањето дали навистина по 100-те дена поминати во куќата на реалното шоу “ОТ“ повторно е во карантин, бидејќи се плаши да не фати некој вирус или заушки и со тоа да не биде тип-топ подготвен за “Евровизија“, Белов рече: “Не знам колку по 100-те дена поминати во куќата на ’ОТ’ повторно може да бидам во карантин, ама сепак, морам малку да се чувам, зашто здравјето ми е најбитно. Имам премногу обврски, а не смеам ни да помислам да се разболам, морам да бидам во топ-форма“.
Кога му кажавме дека според реакцијата на публиката и медиумите, тој е еден од посилните фаворити и го прашавме дали и тој самиот очекува да биде македонскиот претставник во Москва, речиси молскавично ни одговори: “Моја желба беше да настапам на овој избор и да и се претставам, а воедно и да и се заблагодарам на мојата публика, која до крај ме поддржуваше во шоуто ’ОТ’. Што се однесува до тоа дека сум фаворит, па што знам, бев тринаесет пати и во ’ОТ’, но на крај не победив, така што не се оптоварувам со тоа. Не е важно кој од пејачите ќе победи, најбитно е која песна е најдобра, и со тоа заслужува да ја претставува Македонија во Москва. А за тоа ќе одлучат публиката и жирито“.
Го потпрашавме и за идните планови, за тоа кога да очекуваме негов деби-албум, дали веќе има закажано настапи низ Македонија и на Балканот, зошто се одложија претходно најавените концерти на сите ѕвезди од “Операција триумф“, а Аце гордо најави: “Настапи низ Македонија и на Балканот ќе има со концертите што ќе ги правиме заедно со сите мои колеги од ’ОТ’. Тие беа одложени поради зафатеноста на сите учесниците со изборите на песна за ’Евровизија’, но еве, сега неофицијално тие концерти ќе започнат во март, а првиот град ќе биде Скопје, што мене посебно ме прави среќен. А што се однесува до албумот, мислам дека се уште е рано, тоа може да го очекувате кон крајот на оваа година, а во меѓувреме ќе се пуштаат мои синглови, што мислам дека е и најдобро засега“.
Anuska
Anuska

Female
Virgo Broj postova : 1108
Age : 35
Location : Skopje, Macedonia
Registration date : 14.02.2009

[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by Anuska pon vel 16, 2009 1:15 am

Izvadok od "Vreme" za zabavata vo Hard Rock

Pristignuvanjeto na noviot pop- idol Aleksandar Belov, nekade pred polnok, predizvika golemi ovacii i vozbuda kaj negovite obozavatelki, sto samo go potvrduva faktot kolku e obozavan kaj pomladata generacija, koja bese i najbrojna vo prepolniot klub.
Anuska
Anuska

Female
Virgo Broj postova : 1108
Age : 35
Location : Skopje, Macedonia
Registration date : 14.02.2009

[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by goca-ge pon vel 16, 2009 1:29 pm

Ovaj clanak je iz casopisa "Videlina", novembar 2008, udruzenja Makedonaca u Srbiji. Sigurno ga je malo ko video.

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Vid-1

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Vid-2
goca-ge
goca-ge

Female
Broj postova : 2034
Location : Skoplje
Registration date : 14.02.2009

[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by сонце pon vel 16, 2009 1:46 pm

Goco, ziti mene, koj e ovoj vesnik Makedonska videlina? Od kaj go iskopa, carice edna :lol: ?
сонце
сонце
Admin
Admin

Female
Broj postova : 1005
Location : Skopje, Makedonija
Registration date : 13.02.2009

[Vrh] Go down

Aleksandar u medijima / Александар во медиумите Empty Re: Aleksandar u medijima / Александар во медиумите

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 40. 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.